WhatsApp Mesajları Silinmiyor!

WhatsApp mesajları, sil dedikten sonra silindiğini düşünsek de aslında silinmiyor. Facebook‘un sahibi olduğu WhatsApp ile ilgili mesajların silinmeme haberi hızla yayılmaya başladı.

WhatsApp Mesajları Silinmiyor!

WhatsApp Mesajları Silmiyor

Güvenliğin çok önemli olduğu mesajlaşma platformlarında, sürekli yeni çözümler üretilmeye çalışılıyor. Ancak uygulamaların ne kadar güvenli olduğunu düşünsek de bazen sandığımız kadar güvenli olmayabiliyor. Bu gibi durumları inceleyen güvenlik araştırmacılarının bu sefer ki uygulaması ise WhatsApp oldu. Herkesin çok fazla güvenli olduğunu sandığı bu mesajlaşma uygulaması hakkında çıkan sonuç ise kullanıcıları oldukça şaşırttı.

WhatsApp uygulamasında, istediğiniz konuşmayı hatta tüm konuşmalarınızı bile silebilirsiniz. Ancak araştırmalar sonunda mesajlarınızın tam anlamıyla silinmediğini artık söylemek mümkün. iOS araştırmacısı olan Jonathan Zdziarski, yaptığı incelemeler sonucunda mesajların silinmediğini hatta kaydedilip depolandığını belirtti. Son gelen güncellemeyle birlikte disk görüntülerine bakarak, silinmiş olan konuşmaların iz halinde disk üzerinde depolanmaya devam ettiğini gördü. Bu konuşmalar çekirdek ve SQLite kütüphanesindeki sorundan dolayı tam olarak silinemiyor ve SMS.db olarak durmaya devam ediyor. Bu da demek oluyor ki, silinen konuşmaların olduğu telefondan herhangi bir veri yedekleme sistemi ile konuşmalar geri getirilebilir.

Araştırmaları sonrası açıklamalarında, uygulamanın yeni uçtan uça şifreleme özelliğini de ele alan Jonathan Zdziarski, bu özelliğin sadece konuşma sırasında geçerli olduğunu da belirtti. Son olarak da bu mesajlarla ilgili olan açığın endişe uyandırmayacağını söylemeyi de ihmal etmedi.

 

Benzer Haberler

Yerli Arama Motoru Geliyoo Sonunda Kullanıma Sunuldu!
Yerli Arama Motoru Geliyoo Sonunda Kullanıma Sunuldu!
Netflix için Offline İzleme Özelliği Yayınlandı!
Netflix için Offline İzleme Özelliği Yayınlandı!
Rogue One: A Star Wars Story için Yeni Fragman!
Rogue One: A Star Wars Story için Yeni Fragman!

Yorum Yazın