Dünyanın en geniş iletişim aracı Web 25 yaşında. Kuruluşu ise, her sene olduğu gibi bu sene de 23 Ağustos Dünya İnternet Günü olarak kutlanıyor.

Web 25. Kuruluş Yıl dönümünü Kutluyor

Adresleme sistemi olarak bilinen World Wide Web (WWW), İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee tarafından tam 25 yıl önce bugün kullanıma sunuldu. Bir bilgisayar mühendisi olan Tim Berners-Lee, internet üzerinden birbirleriyle bağlantılı olarak yayınlanan hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sisteminin yaratıcısı oldu. Bu keşfe imza attığı gün olan 23 Ağustos, Dünya İnternet Günü olarak kutlanmaya devam ediyor. 

World Wide Web Tarihi

Web, CERN‘de çalışan Berners-Lee‘nin, Zengin Metin İşaret Dili (Hyper Text Markup Language / HTML) olarak tanımladığı bir bilgisayar dilini geliştirmesiyle meydana geldi. İlk olarak da 13 Mart 1989‘da CERN’de çalışan fizikçilerin, araştırmalarını kolaylıkla paylaşabilmeleri için kullanılmaya başlandı. Ancak sonrasında ihtiyaçları doğrultusunda, 1991 yılında ilk web sitesi yayına girdi. Bu tarihten itibaren de, CERN içinden çıkıp Dünya’ya yayılmaya başladı.

Web, 25 Yaşında!

Bundan tam 25 yıl önce yani 23 Ağustos 1991‘de kullanıma sunulan Web, bugün kullandığımız internetin temelini oluşturuyor. İnternet ve Web farklı kavramlar olsalar da birbirlerinden ayrı düşünülemezler. İnternet ile karıştırılan Worl Wide Web, internet üzerinden bilgi paylaşımını kolaylaştıran bir servistir. İnternet ise, ilk olarak 1969 yılında hayatımıza giriyor. Ve Web’ten farklı olarak bir bilginin bir yerden, başka bir yere iletilebilmesini sağlayan bağlantı anlamına geliyor.

Bu haberimizi sizlerle paylaşabilmemizi sağlayan Web’in 25. Kuruluş yıl dönümünü Facebook da kutlamayı ihmal etmedi. Yayınladığı mesaj ise şu şekilde;

Web, 25 Yaşında!

 

Benzer Haberler

Yerli Arama Motoru Geliyoo Sonunda Kullanıma Sunuldu!
Yerli Arama Motoru Geliyoo Sonunda Kullanıma Sunuldu!
Netflix için Offline İzleme Özelliği Yayınlandı!
Netflix için Offline İzleme Özelliği Yayınlandı!
Rogue One: A Star Wars Story için Yeni Fragman!
Rogue One: A Star Wars Story için Yeni Fragman!

Yorum Yazın